« اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ بِأَفْضَلِ صَلَوَاتِکَ وَ بَارِکْ عَلَیْهِمْ بِأَفْضَلِ بَرَکَاتِکَ وَ عَلَیْهِمُ السَّلامُ وَ عَلَی أَرْوَاحِهِمْ وَ أَجْسَادِهِمْ وَ رَحْمَهُ اللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُ »

و این صلوات در اکثر کتب مذکور است. چنان چه در جمال الأسبوع به دو سند از حضرت صادق (علیه السلام) روایت کرده و در یکی از این دو سند چنین روایت شده که بعد از نماز عصر روز جمعه، هفت مرتبه بخواند (1). و در روایت دیگر به این نحو است هر که بعد از عصر روز جمعه ده مرتبه این صلوات را بخواند قبل از آن که از وضع نماز بیرون رود، ملائکه تا همان وقت و ساعت جمعه دیگر بر او صلوات می فرستند (2).

و در سرائر از جامع بزنطی نقل کرده که ابوبصیر گفت از حضرت صادق (علیه السلام) شنیدم فرمودند: صلوات فرستادن بر پیغمبر (صلی الله علیه و اله و سلم) مساوی است با هفتاد حجّ و هر که بعد از عصر روز جمعه این صلوات را بخواند به اندازه ثواب اعمال جنّ و انس به او می دهند. کفعمی نیز همین حدیث را از جامع بزنطی نقل نموده و در فقه الرّضا (علیه السلام) مذکور است که هفت مرتبه باید خواند. همچنین روایت شیخ صدوق در کافی و علاء الدّین می باشد.

در جمال الأسبوع از حضرت صادق (علیه السلام) روایت کرده صلوات بر پیغمبر (صلی الله علیه و اله و سلم) بعد از عصر روز جمعه به این نحو است:

« اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ بَارِکْ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ارْحَمْ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ وَ ارْفَعْ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ الَّذِینَ أَذْهَبْتَ عَنْهُمُ الرِّجْسَ وَ طَهَّرْتَهُمْ تَطْهِیراً » (3).

  • 1. جمال الأسبوع / 446 - بحارالأنوار 87/90 - مستدرک الوسائل 6/93 ،ح 6510 .
  • 2. جمال الأسبوع / 445 - بحارالأنوار 87/90.
  • 3. جمال الأسبوع / 447 - مستدرک الوسائل 6/94 ، ح6511 .